Semesterprogram

Her kan du orientere dig i et uddrag af semesterprogrammet for det aktuelle semester. Søger du vores offentlige aktiviteter finder du dem under menupunktet Offentligt.

TITEL TYPE UNDERVISER DELTAGERE POINT
Ateliersamtaler v / Annika Lundgren Ateliersamtale

Annika Lundgren

Alle 0
* Tilvalg - Soloudstilling Soloudstilling

Kritikklasse- eller overbygningsklasse-underviser

Alle 4
* Tilvalg - Serigrafi/Silketryk Teknisk kursus

Rasmus Tor Pedersen

Zven Balslev

Alle årgange (maks. 15 deltagere) 2
* Tilvalg - Skulptur Teknisk kursus

Rasmus Tor Pedersen

Siska Katrine Jørgensen

Alle årgange (maks. 10 deltagere) 2
* Tilvalg - Keramik Teknisk kursus

Rasmus Tor Pedersen

Alle årgange (maks. 15 deltagere) 1
3. års eksamen
(Obligatorisk)
Eksamination

Annika Lundgren

Ida Bencke

3. år 0
Kunstnerisk Praksis / 1. & 2. år
(Obligatorisk)
Kunstnerisk praksis

Annika Lundgren

Mette Hammer Juhl

Sophie Star Suaning

1. og 2. år 15
Skriftlig opgave i kunsthistorie
(Obligatorisk)
Skriftlig opgave

Tobias Dias

1. år 1
Kunsthistorie
(Obligatorisk)
Kunsthistorie

Marie Kølbæk Iversen

Tobias Dias

1. + 2. år 3
Professionel Praksis / 4. år
(Obligatorisk)
Professionel praksis

Jesper Rasmussen

Søren Taaning

Sasha Rose Richter

4.-5. år 1
Overbygningsklassen
(Obligatorisk)
Overbygningsklasse

Ghislaine Leung

Jens Hüls Funder

Anne Kølbæk Iversen

4.-5. år 3
Aktivismehåndbog for kunstakademier (og andre aktanter) Studiecirkel

Tone O. Nielsen

Alle 0
Afgang
(Obligatorisk)
Afgang

Karen Vestergaard Andersen

Hannah Heilmann

5. årgang 27
Havegruppen Studiecirkel

Annika Lundgren

alle 0
Kritikklasse II
(Obligatorisk)
Kritikklasse

Annika Lundgren

Tone O. Nielsen

1., 2. og 3. år 3
3. års projekt - del II / Udstilling
(Obligatorisk)
3. års projekt

Annika Lundgren

alle på 3. år 27
Skriftlig opgave i kunstteori
(Obligatorisk)
Kunstteori

Peter Borum

2. år 2
Kunstteori
(Obligatorisk)
Kunstteori

Peter Borum

Frida Sandström

1. + 2. + 4. år 3
DJK x AaBKC Oplæg

Sasha Rose Richter

Søren Taaning

Alle 0
Kritikklasse I
(Obligatorisk)
Kritikklasse

Mette Hammer Juhl

3
Open Studios / 2. år
(Obligatorisk)
Workshop

Mette Hammer Juhl

2. årgang 2
* Tilvalg - Oplæg v/ Benedikte Bjerre Oplæg Alle 0
* Tilvalg - 3D-modellering, hacks og basics Teknisk kursus

Rikke Helbo

15 2
* Tilvalg - Maleri Teknisk kursus

Sophie Star Suaning

Rasmus Tor Pedersen

Alle 1
Temadage - Taktile textiler Praksisunderstøttende

Claus Haxholm

Alle 0
* Tilvalg - The transgender materials, the Magazines, the films, the choreography but make it LIVE! Workshop

Cassie Augusta Jørgensen

Alle årgange (max. 15 deltagere) 2
* Tilvalg - Old School KUNO workshop

Mathias Sæderup

Alle årgange (15 deltagere: 6 KUNO + 9 DJK) 2
Ateliersamtaler v/ Julie Stavad Ateliersamtale

Julie Stavad

0
Ateliersamtaler v/ Claus Haxholm Ateliersamtale

Claus Haxholm

0
* Tilvalg - "Vi går igennem ekkokammeret ind til den hviskende mave" v/ Claus Haxholm/Sound Art Lab Workshop

Claus Haxholm

Alle årgange (max 10 deltagere samt udefrakommende) 2