Honza Hoeck

Honza Hoeck

Benedikte Bjerre

Benedikte Bjerre. Photographer Inga Danysz

Florian Zeyfang

Florian Zeyfang

Stefan A. Pedersen

Stefan A Pedersen. Tegning Nora Hornemann

Annika Lundgren

Pernille Leth-Espensen

Pernille Leth-Espensen

Peter Borum

Claus Rasmussen

Gæsteundervisere

2021
Katja Bjørn, videokunstner (DK)
Mark Bysted, fotograf (DK)
Jesper Carlsen, billedkunstner (DK)
Abdul Dube, artist
Jacob Fabricius, kurator, kunstnerisk direktør for Kunsthal Aarhus (DK)
Charlotte Fogh, gallerist, ejer af Charlotte Fogh Gallery (DK)
Natascha Sadr Haghighian, artist
Uffe Isolotto, billedkunstner (DK)
Barbara Katzin, billedkunstner (DK)
Adam Khalil, kunstner (Ojibway)
Jeuno Je Kim, billedkunstner (KR)
Jessie Kleemann, kunstner, performer, digter (GL/DK)
Arendse Krabbe, billedkunstner (DK)
Rasmus Myrup, billedkunstner (DK)
Klaus Pedersen, sekretariatsleder BKF - Billedkunstnernes Forbund (DK)
Ronah Sadan, Ph.d-studerende, Institut for Kommunikation og Kultur - Afd. for Kunsthistorie, Æstetik & Kultur og Museologi, AU (US/DK)
Ines Schaber, billedkunstner (DE)
Morten Stræde, billedhugger (DK)

2020
Ole Akhøj, fotograf (DK)
La Vaughn Belle, billedkunstner (VI)
Andreas Beyer, kunsthistoriker (DE)
Gerry Bibby, billedkunstner (AU)
Jesper Carlsen, billedkunstner (DK)
Eigil Ege, svejser (DK)
Renée Green, billedkunstner, filmskaber (US)
Ane Hjort Guttu, kunstner, filmskaber (NO)
Lena Henke, billedhugger fotograf, installationskunstner (DE)
Uffe Isolotto, billedkunstner (DK)
Jakob Jakobsen, billedkunstner, forfatter (DK)
Carsten Juhl, historiker (DK)
Jeuno Je Kim, billedkunstner (KR)
Toke Lykkeberg, kunsthistoriker, kurator (DK)
Sidsel Nelund, kunsthistoriker (DK)
Mica Oh, antiracismekonsulent (DK)
Rasmus Røhling, kunstner, forfatter (DK)
Larissa Sansour, billedkunstner (PS/DK)
Goldin + Senneby, billedkunstnere (SE)
John Skoog, billedkunstner (SE)
Amalie Smith, billedkunstner, forfatter (DK)
Jan Høgh Stricker, podcastproducent (DK)
Frederik Worm, billedkunstner (DK)
Akram Zaatari, billedkunstner, filmskaber, kurator (LB)

2019

Eugenio Barba, Forfatter, teaterinstruktør og forsker (I)
Peter Borum, oversætter, forsker i æstetik og semiotik (DK)
Mathias Dyhr, billdkunstner, forfatter og kunstkritiker (DK)
Amel Ibrahimovic, billedkunstner (DK)
Barbara Katzin, billedkunstner (DK)
Mathias Kryger, kunstkritiker (DK)
Lasse Lau, billedkunstner og filmskaber (DK)
Mads Lindberg, billedkunstner (DK)
Eva Marie Rødbo, Dokumentarfilmsinstruktør (DK)
Bettina Camilla Vestergaard,billedkunstner (DK)

2018
Mary Coble, billedkunstner (US)
Iben Bach Elmstrøm, kurator (DK)
Christiane Finsen, museumsinspektør på Esbjerg Kunstmuseum, mag.art. (DK)
Niklas Goldbach, billedkunstner (DE)
Jacob Lund, lektor, Institut for Kommunikation og Kultur, Æstetik og Kultur, AU (DK)
Vinnie Nørskov, lektor, Institut for Kultur og Samfund - Antikmuseet (DK)
Eric Golo Stone,billedkunstner/kurator/skribent (US)
Rune Søchting, lydkunstner (DK)
Mikkel Thorup, professor MFO, Institut for kultur og samfund, idéhistorie, AU (DK)
Joen Vedel, billedkunstner (DK)
Anders Visti, billedkunstner (DK)

2017
Kaspar Bonnén, billedkunstner (DK)
Sonja Lillebæk Christensen,billedkunstner (DK)
Mary Conlon, kurator (IE)
Stine Ejsing-Duun, lektor, Institut for Kommunikation og Psykologi, AAU, København (DK)
Cécile B. Evans, billedkunstner (US)
Søren Thilo Funder, billedkunstner (DK)
Frederikke Hansen, kurator (DK)
Marie Kølbæk Iversen, billedkunstner (DK)
René Jean Jensen, forfatter (DK)
Hans Kjeldsen, professor, institut for Fysik og Astronomi, AU (DK)
Ferdinand Ahm Krag, billedkunstner (DK)
Helge Kragh, Professor, Institut for Matematik - Videnskabsstudier, (DK)
Kresten Lundsgaard-Leth, adjunkt, Inst. for Læring og Filosofi (HUM), AAU (DK)
Carsten Madsen, lektor, Inst. for Kommunikation og Kultur - Retorik, AU (DK)
Kim Høgh Mikkelsen, filmfotograf (DK)
Ariane Müller, billedkunstner (AT)
Astrid Myntekær, billedkunstner (DK)
Morten Riis, Ph.d, post doc, AU, Inst. for Æstestik og Kommunikation (DK)
Viktor Neumann, kurator (DE)
Thomas Poulsen, billedkunstner (DK)
Morten Riis, videnskabelig assistent, Institut for Kommunikation og Kultur - Informationsvidenskab, AU (DK)
Pia Rönicke, billedkunstner (DK)
Kristine Siegel, kurator (DK)
Helle Marie Skovbjerg, lektor, Inst. for Kommunikation og Psykologi, København, AAU (DK)
Guston Sondin-Kung, billedkunstner (US)
Simon Starling, billedkunstner (UK)
Anni Vestergaard, grafisk designer (DK)
Peter Widell, lektor emeritus, Institut for Kommunikation og Kultur - Afd. for Nordiske Studier og Oplevelsesøkonomi, AU (DK)

2016
Jørgen Erslev Andersen,lektor, Inst. for Kommunikation og Kultur - Æstetik og Kultur, AU (DK)
Søren Andreasen, billedkunstner (DK)
Sophie Dupont, billedkunstner (DK)
Hans Jørgen Frederiksen, lektor, kunsthistorie, AU (DK)
Pedro Gómez-Egana, billedkunstner (CO)
Henriette Heise, billedkunstner (DK)
Kasper Hesselbjerg, billedkunstner (DK)
Honza Hoeck, billedkunstner (DK)
Dominique Hurth, billedkunstner (FR)
Anders-Christian Jacobsen, professor i dogmatik, AU, Teologisk Værksted (DK)
Steen Bille Jørgensen, lektor, Inst. for Kommunikation og Kultur - Fransk, AU (DK)
Mads Peter Karlsen, adjunkt, phd, CBS, dept. of management, politics and philosophy (DK)
Joachim Koester, billedkunstner (DK)
Martin Larsen, forfatter, redaktør på Basilisk (DK)
Signe Lidén, billedkunstner (SE)
Ann Lislegaard, billedkunstner (DK)
Marie Markmann, billedkunstner, landskabsarkitekt (DK)
Simon Dybbroe Møller, billedkunstner (DK)
Steen Nepper, lektor, DPU, AU (DK)
Ursula Nistrup, billedkunstner (DK)
Carsten Pallesen, lektor, TEO Afdeling for systemisk teologi (DK)
Pind, billedkunstner (DK)
Anders Moe Rasmussen, lektor, inst. for kultur og samfund - filosofi, AU (DK)
Meric Algün Ringborg, billedkunstner (SE)
Pia Rönicke, billedkunstner (DK)
Paul Erik Kristensen Schafer (DK)
Imogen Stidworthy, billedkunstner (UK)
Rune Søchting, lydkunstner (DK)
Morten Søkilde, digter, forfatter (DK)
Mette Winckelmann, billedkunstner (DK)

2012
Peter Borum, oversætter, forsker i æstetik og semiotik (DK)
Jan Bäcklund, kunstteoretiker og billedkunstner (SE/DK)
Thomas J Campanella, ass. Professor of Urban Design (US)
Center for Vild Analyse, kollektivt subjekt, der tænker og taler i den offentlige debat
Claus Handberg Christensen, lyriker, musiker og billedkunstner (DK)
Rhea Dall, kurator (DK)
Susanne von Falkenhausen, professor of Art History (DE)
Flux Factory, NY-based artist group (US)
Hans Jørgen Frederiksen, lektor, kunsthistorie, AU
Sidsel Meineche Hansen, billedkunstner og researcher (DK/UK)
Owen Hatherley, researcher in Political Aesthetics (UK)
Derek Holzer, sound artist (US/DE)
Elsebeth Jørgensen, billedkunstner
Ruth Kaaserer, artist (AT)
Eva Kenny, art historian etc. (IE/US)
Troels W. Kjær, neurologist, Department of Clinical Neurophysiology, Rigshospitalet
Sita Kotnis, antropolog, phd. studerende AU
Joasia Krysa, kurator og kunstnerisk leder af Aarhus Kunstbygning (PL/UK/DK)
Esther Leslie, Professor in Political Aesthetics (UK)
Axel Lieber, billedkunstner (DE/SE)
Loud Objects, NY based sound artist group (US)
Jacob Lund, lektor i æstetik og kultur, AU
Carsten Madsen, lektor, center for retorik, AU
Carsten Meiner, professor, sprog, KU
Ellen Nyman, skuespiller etc. (DK/SE)
Olof Olsson, performancekunstner (DK/NL/SE)
Anders Klostergaard Petersen, professor, religionsvidenskab, AU
Jane Rowley, curator, head of production at Kunstmiljøet (UK/DK)
Lise Skou, kunsthistoriker og billedkunstner
Howard Slater, writer and researcher (UK)
Jamie Stapleton, forsker (UK/DK)
Signe Vad, billedkunstner og fotograf
Louise Wolthers, kurator

2011
Steen Hammershøy Andersen,kunsthistoriker
Jørn Boisen, lektor Institut for Engelsk, Germansk og Romansk, KU
Mikkel Bolt, kunsthistoriker
Taeyoon Choi, artist (KR/US)
Alice Creischer, artist (DE)
Jørgen Dehs, filosof & leder af forskerskolen, AAA
Hans Jørgen Frederiksen, kunsthistoriker
Tamar Guimaráes, artist (BR/DK)
Hannah Hartman, sound artist (SE/DE)
Anne Holmfred, fundraiser m.m.
Sophie Hope, curator & art historian (UK)
Anthony Iles, editor, writer etc.(UK)
Hans H. Lofert Jørgensen, forsker
Jane Jin Kaisen, billedkunstner
Ask Katzeff, cand. mag moderne kulturetc.
Ferdinand Ahm Krag, billedkunstner
Lars Bang Larsen, kunsthistoriker/ kurator
Steen Nepper Larsen, lektor GNOSIS, AU
Johanne Løgstrup, kurator
Ellen Nyman, skuespiller etc. (DK/SE)
Vibeke Pedersen, medieforsker
Tara Rodgers, musician, composer etc. (US)
Louise Hold Sidenius, grafisk designer
Jamie Stapleton, forsker (UK/DK)
The State of L3, internationalt kunstnerkollektiv
Tove Storch, billedkunstner (DK/AT)
Lisbet Tarp, kunsthistoriker
Mikkel Thorup, idehistoriker
Kristian Tylén, center for Semiotik, AU
Gitte Villesen, billedkunstner (DK/DE)
Richard T. Walker, artist (UK/US)
Mikael Wallentin, center for semiotik, AU
Svend Østergaard, forsker sprog & kommunikation AU

2010
Lars Kiel Bertelsen, kunsthistoriker
Morten Boeriis, Institut for Sprog og Kommunikation, SDU
Jan Bäcklund, kunstteoretiker (SE/DK)
Anne Marie Dinesen, underviser og forsker i kommunikationsprocesser
Ewa Einhorn, billedkunstner (DE)
Marc Herbst, editor (US/DE)
Steen Høyer, arkitekt, professor
Anthony Iles, editor, writer etc. (UK)
Jakob Jakobsen, billedkunstner
Camilla Jalving, kunsthistoriker etc.
Marianne Jørgensen, billedkunstner
Michael Kjær, kunsthistoriker
Rasmus Kjærboe, kunsthistoriker
Nance Klehm, artist etc. (US)
Ferdinand Ahm Krag, billedkunstner
Peter Laugesen, forfatter
Alexis O‘Hara, artist (CA)
Ursula Andkjær Olsen, forfatter
Anne Skole Overgaard, billedkunstner
Camilla Skovbjerg Paldam, adjunkt, Ph.d.
Søren Graae Rasmussen, Cand mag i dansk og engelsk, AU
Christoph Schäfer, artist (DE)
Liv Strand, artist (SE)
Peter Brix Søndergaard, lektor, Lic.Phil.
Bodil Marie S. Thomsen, lektor i kultur og medier AU
Jens Toft, lektor Kunst og Kulturvidenskab
Jacob Wamberg, professor kunsthistorie AU
Jeppe Wedel-Brandt, cand. mag.